Úvodní stránka » Vše o AdBlue v osobních autech na jednom místě

ÚVODEMAdBlue víčko nádrže

Na tomto webu naleznete užitečné informace o nové provozní kapalině v osobních automobilech - močovině (resp. AdBlue®).*

Přestože v nákladních vozidlech se tento roztok používá již od roku 2005, povědomí veřejnosti je stále malé. Mezi řidiči se šíří zbytečné obavy, spekulace a polopravdy - proto zde nalezneš přehledně sepsané:

  • Teoretické poznatky o fungování redukce emisí pomocí roztoku močoviny
  • Seznam všech modelů osobních aut na českém trhu, které roztok využívají
  • Doporučení pro doplňování kapaliny

Chceme dát postupně dohromady komunitu řidičů, provozovatelů čerpacích stanic a autoservisů a umožnit jim sdílet svoje zkušenosti.

Jako diskusní prostor funguje naše facebooková stránka, kde také průběžně zveřejňujeme novinky k tématu.

Staňte se naším fanouškem a neujde vám žádná aktualita!

 

TROCHA TEORIE

Roztok močoviny (také označován termíny AdBlue® nebo AUS 32) obsahuje 32,5% čisté syntetické močoviny a 67,5% demineralizované vody. Na pohled jde o bezbarvou kapalinu silně zapáchající po čpavku. Mrzne při -11°C a pozvolně se rozkládá  už při teplotách nad 30°C. Proto je vhodné ho skladovat ve stinném a temperovaném prostoru. Pro mnoho materiálů je silně korozivní, proto je doporučeno ho uchovávat pouze v plastových nebo nerezových obalech.

V automobilech se močovina používá jako redukční činidlo při likvidaci emisí oxidů dusíku, které vznikají ve větší míře v naftových motorech. V benzínových autech tedy močovinu nehledejte. Roztok močoviny se vstřikuje až do výfukového potrubí, nejde tedy o žádné aditivum nafty, jak bývá někdy mylně označováno. Směs emisí a činidla putuje výfukem do tzv. SCR katalyzátoru. SCR zde označuje selektivní katalitickou redukci tj.chemickou reakci, kdy dochází k přeměně čpavku a oxidů dusíku na neškodnou vodní páru a dusík. Schéma fungování níže.

Fungování SCR katalyzátoru

Vnitřek katalyzátoru tvoří soustava stovek malých průduchů. Velmi jednoduše tedy může dojít k jejich zanešení a ucpání nečistotami. Je proto nezbytné používat vysoce kvalitní močovinu od prověřených dodavatelů a opatrně si počínat i při jejím doplňování, kdy může velmi snadno nastat znečištění. Každá drobná špína (pot, nafta, olej, prach) může způsobit velké a drahé komplikace. Požadavky na kvalitu AdBlue definuje norma ISO 22214-1 (dříve označovaná jako DIN 70070).

Pro výkonové charateristiky naftového motoru je použití SCR katalyzátoru a močoviny tou aktuálně nejlepší dostupnou variantou. Motor může být optimálně vyladěn a odpadají různá škrcení a recirkulace výfukových plynů - emise proudící přímo z motoru jsou vyšší, ale efektivně je redukuje katalyzátor ve výfuku. Díky tomu mají takové modely aut vyšší výkon a nižší spotřebu oproti předchozím generacím.

Problematiku doplňování močoviny detailně popisujeme zde.

Podrobněji fungování celého systému ve vozidle znázorňuje toto video (v angličtině):

* pojmy močovina a AdBlue® na tomto webu používáme v různých souvislostech jako synonyma.

Webové stránky i doména WWW.MOCOVINAVOSOBAKU.CZ  jsou na prodej!

Pokud máte zájem ozvěte se na info@mocovinavosobaku.cz